
Studenterna har haft varierande program beroende på elevernas ålder. En del övningar har varit ganska avancerade. Studenterna tycker det har varit roligt att arbeta med eleverna, som har varit intresserade och duktiga. Eleverna har lyssnat, tränat koncentration, räknat och spelat instrument. Många elever har sagt att det har varit roligt och annorlunda.
Under måndagskvällen fick även alla medarbetare på Dansutskolan möjlighet att pröva och få fortbildning. Den har skett under ledning av professor Ann-Krestin Vernersson - initiativtagare till detta besök.
Ann-Krestin fick höra talas om vårt matematikprojekt av Margret Wallentin, förskollärare på Dansutskolan. Hon såg då möjligheten att koppla ihop just rytmik med matematik. En möjlighet för blivande musiklärare att inom sitt ämne även kunna arbeta med matematik och matematisk medvetenhet.
Elever på Dansutskolan övade rytmik.