Utskrift från Gnesta.se

Trafikantveckan - Kollektivtrafik och pendling i Gnesta kommun

Gnesta kommun är en utpräglad pendlarkommun. I första hand tänker man nog på arbetspendlingen över länsgränsen mot Stockholmsområdet men det sker även pendling inom länet. Det handlar också om pendling till gymnasier i främst Södertälje och Nyköping. I Gnesta kommun har vi dagligen 382 gymnasieelever som åker tåg eller buss.

Pendeltåg


Den övervägande största pendlingen är arbetsresorna till Södertälje och Stockholm. En räkning från mars 2008 visade att ungefär 1000 personer reser per vardagsdygn med pendeltåget från Gnesta.

Regionaltåg


Regionaltåget började sin trafik från Gnesta station augusti 2007. Här har vi TIM-trafik (Trafik I Mälardalen). Regionaltågets stopp blev möjliga efter en ombyggnation av spårområdet och 2009 trafikeras Gnesta med ett tjugotal tåg. Restiden Gnesta - Stockholm är under 40 minuter. Möjligheten att snabbt och enkelt resa även västerut har inneburit också bekväma resor mot t ex Flen eller Katrineholm. Hur många som väljer regionaltåget vet vi inte då resanderäkningar är SJ AB:s affärshemlighet. Vår förhoppning är dock att många fler upptäcker regionaltåget som ett bra alternativ till bilen.

Buss


Det tredje sättet att pendla med kollektiva färdmedel är med buss. Länstrafiken som ägs till hälften av landstinget och till hälften av kommunerna i länet trafikerar hela Sörmlands län inklusive Gnesta kommun. Från Gnesta kan man pendla mot Nyköping, Trosa, Läggesta regiontågstation via Laxne och västerut mot Flen. Björnlunda har förutom sin placering på linjen mellan Gnesta och Flen även en linje mot Laxne och en till Kleva. Stjärnhov slutligen ligger på samma linje som Björnlunda men har dessutom en busslinga mot Ånhammar. Inom Gnesta kommun var det totala antalet påstigande på Länstrafikens bussar 208 729  under 2007.
Buss på landsbygden - vid Vängsö

Utmaningar för kollektivt resande


För att nå resecentrum i Gnesta varifrån tåg och buss avgår eller hållplatser längs busslinjerna kan många gå eller cykla, avstånden inom tätorterna i kommunen är blygsamma. Utmaningen är landsbygden. I Gnesta kommun vill vi ha en levande landsbygd men tyvärr innebär boendet på landet att många är hänvisade till att ta bilen för att nå kollektivtrafik.

Kommunens ambition är att bilresorna endast sker till närmaste kollektiva färdmedel. Ett arbetsområde är att skapa bra parkeringsmöjligheter i Gnesta. I samband med öppnandet av regionaltågstationen byggdes den så kallade Norra parkeringen som är skyltad från Mariefredsvägen. Denna parkering erbjuder många parkeringsplatser på ett bekvämt avstånd från pendel- och regionaltåg.

Vad gäller parkeringsplatser så har kommunen den knepiga uppgiften att försöka tillhandahålla både korttidsparkering för handeln och heldagsparkering för pendlarna. Kritik framförs regelbundet att det är för få av det ena eller andra slaget. Sådana brukarsynpunkter är bra och välkomna. Justeringar kan göras för att få ett attraktivt kommuncentra för både affärernas kunder och pendlare.  

Bertil Karlsson
Miljöstrateg