
Stjärnhov från sjösidan
Stjärnhovsborna vill gärna bli fler och de ser nyfiket hur det växer upp nya hus på tomtområdet Nässelsta som ligger bara tvåhundra meter från skolan på en sluttning ned mot sjön Malsnaren. På sommaren blir man många fler när sommargästerna kommer, det finns sommarhus utspridda i hela socknen och samlade i Öllösa sommarstugeområde.
Sedan 2011 finns också Stjärnhovs Byalag. Byalaget arbetar för en mötesplats som sjuder av liv, lyfter fram den vackra naturen i Stjärnhov och gör den tillgänglig för alla som vill stanna till vid en öppen och vacker plats vid sjön Naten.
På Stjärnhovs Byalags webbplats finns mer information om de olika aktiviteterna.
För den som vill hålla sig på land finns Sörmlandsleden
som bland annat går förbi ledens märkligaste geologiska fenomen, en ca 10 m lång stenbrygga mellan två bergklackar. naturreservatet Putbergen
med skog som är upp till tre hundra år gammal och naturligtvis vindskydd och fina tältplatser vid badsjöar med bara några kilometers mellanrum. Naturreservatet Herröknanäs
bjuder på hundraåriga ekar med sällsynta djur som invånare och en rik fauna tack vare slåtter och bete, allt speglar sig i sjön Mistelns vatten.
Många känner igen Solbacka, förr en internatskola och sedan mitten av 70-talet har det varit en konferensanläggning. Dessutom finns i anslutning till anläggningen en 18-håls golfbana och en pay-and playbana, Herrökna golf.