När man tänker på läshandikapp så ser man ofta personer med nedsatt syn eller hörsel framför sig och det stämmer. Men det finns också andra typer av läshandikapp där man kan behöva hjälpmedel, ibland kanske bara tillfälligt.
Här kommer en lista på olika typer av läshandikapp, där vi på biblioteket kan hjälpa dig att hitta olika typer av medier:
Det räknas inte som ett läshandikapp att ha svårt att läsa på svenska när man har ett annat språk än svenska som modersmål. Om man däremot även har svårt att läsa på sitt eget språk är man berättigad till att låna såväl svenska talböcker som talböcker på andra språk.
Talböcker är inläsningar av tryckta böcker. Personer med läshandikapp kan låna och köpa dem från TPB via folkbibliotek, skolbibliotek och högskolebibliotek. Framställning och användning av talböcker regleras i 17 § upphovsrättslagen.
Nya talböcker framställs i DAISY-format vilket gör att de går att bläddra, söka, sätta bokmärken i och att de oftast ryms på en enda cd-romskiva.
För dig med synnedsättning finns böcker i StorStilsformat, där själva texten är kraftigt förstorad.
Många tycker det är svårt att läsa. Det kan vara tidningar och tidskrifter men även information från kommun och myndigheter.
På biblioteket finns lättlästa böcker för vuxna läsare. Böckerna kan ha kortare och enklare ord som är lätta att läsa och förstå.
