
Öppna förskolan
På Öppna förskolan är du välkommen med ditt barn för att leka, umgås och lära känna andra. Vi erbjuder en pedagogisk lekmiljö och aktiviteter för barn 0–6 år.
Stängt under sportlovet vecka 9
Öppna förskolan håller stängt under sportlovet den 24 februari - 2 mars.
Öppna förskolan är en del av Familjecentralen. Den är öppen för alla och verksamheten är kostnadsfri. På familjecentralen hittar du även barnavårdscentral, barnmorskemottagning och familjebehandlare från socialtjänsten.
Öppna förskolans öppettider
Vi har öppet tisdag, onsdag och torsdag klockan 09.00–11.30.
Klockan 10.00 sjunger vi och efter det fikar vi tillsammans.
Adressen är: Öppna förskolan, Nygatan 29, Gnesta
Bra tider att känna till 2024/2025
13 augusti - Första dagen efter sommaren
28 oktober - 3 november - Stängt (höstlov)
19 december - Sista dagen före juluppehåll
7 januari - Första dagen efter juluppehåll
15 januari - Stängt på grund av utbildning
24 februari - 2 mars - Stängt (sportlov)
14 april - 20 april - Stängt (påsklov)
12 juni - Sista dagen före sommaren
Anmäl dig till TAKK-kurs
I januari och mars anordnar Familjecentralen utbildning i TAKK.
Kursen vänder sig till vårdnadshavare som är hemma med barn under sin föräldraledighet.
Kursen hålls på öppna förskolan på Familjecentralen. När båda kurserna är avslutade har vi en gemensam avslutning den 28 april kl. 9.30-11.00.
- Datum: 20 januari, 3 februari samt 17 februari.
- Tid: 09.30-11.00
- Plats: Öppna förskola, Nygatan 29
Det finns tio platser för varje kurstillfälle. Anmäl dig till Lotta Kankaanpää på Familjecentralen, se relaterad information för kontaktuppgifter. Uppge ditt namn, ditt telefonnummer och ålder på barnet.
- Datum: 10 mars, 24 mars samt 7 april.
- Tid: 09.30-11.00
- Plats: Öppna förskola, Nygatan 29
Det finns tio platser för varje kurstillfälle. Anmäl dig till Lotta Kankaanpää på Familjecentralen, se relaterad information för kontaktuppgifter. Uppge ditt namn, ditt telefonnummer och ålder på barnet.
Vad är TAKK?
TAKK står för Tecken som Alternativ och Kompletterande Kommunikation. TAKK innebär att man kompletterar det talade språket med teckenspråkets handrörelser för att förtydliga det man säger. Man talar och tecknar samtidigt och för barnet som lyssnar blir det en strålkastare på de viktigaste orden.
Handens rörelser är lätta att göra även för det lilla barnet som inte talar ännu. Barnet kan uttrycka sig och bygger tidigt sitt ordförråd och kan kommunicera tidigt.
Kursen vänder sig till dig som har ett litet barn, kanske bara några månader. Den kommer att handla om språkutveckling, tecken, sjunga, läsa böcker med tecken, visa bildstöd och mycket mer som gynnar det lilla barnets utveckling. Du får ha ditt barn med dig, om du vill.
TAKK-kursen leds av Lotta Kankaanpää och Tina Björkas. De är utbildade lärare samt tal- och språkpedagoger i kommunens samlade elevhälsa.
Bokskåp på öppna förskolan
Nu har vi fått ett bokskåp utanför öppna förskolan! Här kan du lämna eller hämta en barnbok. Att läsa för ditt barn är bland det bästa du kan göra för att stötta ditt barns språkutveckling och bredda ordförrådet.
Aktiviteter och föreläsningar våren 2025
4 mars - Biblioteket kommer och läser för barnen ca. kl 10.15.
12 mars - Louise Karlsson, specialistarbetsterapeut, besöker öppna förskolan och pratar kring ” konkreta tips för att minska stress i vardagen och främja din hälsa”.
25 mars - Kl. 9.45 har vi sångsamling med tecken. Kl. 10.00 kommer dietist och pratar om kost och matvanor. Efter dietisten kommer biblioteket och läser för barnen.
9 april - Folktandvården kommer och berättar om första tandläkarbesöket, kost mm. kl. 10.15.
29 april - Biblioteket kommer och läser för barnen ca. kl 10.15.
15 maj - kl. 10.15 kommer specialistarbetsterapeut och doktorand Louise Karlsson och pratar om ” konkreta tips för att minska stress i vardagen och främja hälsa”.
27 maj - Biblioteket kommer och läser för barnen ca. kl 10.15.