Aktuell information om pågående ärende
Gnesta kommun fortsätter att hantera det pågående personalärendet i nära samarbete med berörda myndigheter. Parallellt med polisens utredning pågår ett arbete för att stärka kommunens rutiner och interna kontroll.
Gnesta kommun har tidigare informerat om ett personalärende där en polisanmälan har gjorts.
Polisens förundersökning avser för närvarande misstanke om bedrägeri medelst brukande av falsk urkund. En brottsrubricering under en pågående förundersökning är preliminär och kan komma att ändras i takt med att utredningen fortskrider.
Den 27 maj 2026 genomfördes en utbetalning från Gnesta kommun till Kronofogden.
Ärendet uppmärksammades efter att kommunen kontaktades av Kronofogden. När kommunen fick kännedom om det inträffade vidtogs omedelbart åtgärder. En polisanmälan gjordes, den berörda personen togs ur tjänst och berörda myndigheter informerades.
Det framkom då att en utbetalning på cirka 247 000 kronor hade gjorts till Kronofogden. Av beloppet användes cirka 20 000 kronor för att reglera den tidigare chefens privata skuld. Den återstående delen skulle enligt ordinarie rutin ha betalats tillbaka till den tidigare chefen, men den utbetalningen stoppades efter att kommunen agerat.
Den del av beloppet som inte användes för att reglera skulden återfördes till kommunen den 30 juni 2026. Även den del av beloppet som användes för att reglera skulden kommer att återbetalas till kommunen. Hur återbetalningen ska genomföras hanteras inom ramen för den fortsatta processen.
Kommunen samarbetar fortsatt fullt ut med Polismyndigheten, Kronofogden och övriga berörda myndigheter.
Nästa steg
Kommunen ser mycket allvarligt på det inträffade.
Parallellt med polisens förundersökning pågår ett arbete med att gå igenom händelseförloppet, berörda rutiner och den interna kontrollen för att identifiera eventuella förbättringsområden.
Som en del av detta arbete har kommunen tagit fram ett förslag till förbättringsplan och ett förslag till policy för hantering av utbetalningar och ändrade betalningsuppgifter. Förslagen innehåller bland annat åtgärder för att stärka verifieringen av betalningsuppgifter, utveckla attest- och kontrollrutiner, tydliggöra ansvarsfördelningen, förbättra dokumentationen samt förstärka utbildning och uppföljning. Kommunen går samtidigt igenom berörda betalningsprocesser och rutiner. Hittills finns inga uppgifter som tyder på fler liknande felaktiga utbetalningar.
Syftet är att ytterligare stärka kommunens interna kontroll och minska risken för att något liknande ska kunna inträffa igen.
Arbetet med förbättringsåtgärderna fortsätter parallellt med den pågående förundersökningen.
Kommunen kommer, när den interna genomgången är avslutad och hänsyn kan tas till den pågående förundersökningen, att redovisa vilka ytterligare åtgärder som beslutas för att stärka den interna kontrollen.
Eftersom det pågår en förundersökning omfattas ärendet av förundersökningssekretess. Det är också ett personalärende. Av hänsyn till den fortsatta utredningen och den berörda personens integritet kan kommunen därför inte lämna några ytterligare kommentarer.
Kommunens verksamheter bedrivs som vanligt. Informationen på denna sida uppdateras när det finns nya uppgifter som kan lämnas med hänsyn till den pågående förundersökningen och gällande sekretess.
Förtydligande av tidigare information
Denna nyhet har tidigare uppdaterats för att förtydliga händelseförloppet kring utbetalningen till Kronofogden.
Den korrekta beskrivningen är att utbetalningen från kommunen till Kronofogden genomfördes innan kommunen uppmärksammades på händelsen. Därefter stoppades återbetalningen av den återstående delen av beloppet till den tidigare chefen. Informationen har därför förtydligats och kompletterats med uppgifter om hur återbetalningen till kommunen hanteras.
Frågor och svar
För att göra informationen mer lättillgänglig har vi samlat svar på de vanligaste frågorna om ärendet i en särskild frågor och svar-sida. Där uppdateras informationen löpande.
Frågor och svar-sidan har kompletterats med information om kommunens fortsatta arbete med intern kontroll och svar på de vanligaste frågorna om den pågående utredningen.
Läs Frågor och svar om det pågående personalärendet.
Denna nyhet uppdaterades senast den 10 juli 2026
