
Det här kan du göra på påsklovet i Gnesta kommun
Påsklovet närmar sig och i Gnesta kommun finns mycket att göra för dig som vill hitta på något kul, kreativt eller aktivt. Här har vi samlat några av aktiviteterna – från påskpyssel till VR, bad och skridskoåkning.
Under påsklovet händer det mycket runt om i kommunen. På biblioteken, i fritidsverksamheten och i våra anläggningar finns aktiviteter för både barn och unga – och i många fall för hela familjen.
För dig som vill skapa och pyssla finns flera tillfällen att prova på påskpyssel. På biblioteken kan du släppa loss fantasin och göra eget påskpynt – material finns på plats och du kan komma förbi när det passar under öppettiderna. I Stjärnhov blir det också en särskild pysseldag där du kan pyssla, spela spel, umgås och få boktips.
Vill du testa något nytt kan du prova VR på biblioteket i Gnesta, där du kan spela spel eller ge dig ut på en rymdpromenad. För den som vill röra på sig finns möjlighet att bada, åka skridskor eller delta i aktiviteter som arrangeras av fritidsgården och kulturskolan.
Det finns helt enkelt något för många olika intressen – oavsett om du vill skapa, röra på dig eller bara träffa andra.
Här i Kommuninfobladet pdf, 7 MB, öppnas i nytt fönster. hittar du hela programmet och mer information.
Välkommen till ett aktivt och kreativt påsklov!
