2025-09-02
Ett collage med Pär Plüschke, FRG, konserver, Anders och Msbs logotyp

Öppet hus, gästföreläsningar och workshop under Beredskapsveckan

När vi står tillsammans står Sverige starkt. Kom och delta under Beredskapsveckan! Upplev öppet hus, gästföreläsningar och workshops – och lär dig hur du och dina grannar kan bidra till ökad trygghet och ett starkare totalförsvar.

Gnesta kommun bjuder tillsammans med föreningar och frivilligorganisationer in till Beredskapsveckan 2025, som pågår 21–28 september. Det blir en vecka fylld av aktiviteter som inspirerar och rustar oss för framtiden.

Årets tema: Du är en del av Sveriges totalförsvar

Beredskapsveckan är ett initiativ av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och årets tema visar hur små handlingar i vardagen kan göra stor skillnad. Att klara sig en vecka utan el och vatten, bygga relationer med grannar eller engagera sig i en förening är exempel på insatser som tillsammans bidrar till ett tryggare samhälle.

– Vi har alla en roll i totalförsvaret. Vår motståndskraft växer när vi tillsammans med familj, vänner och kollegor förbereder oss för oväntade situationer, säger Johan Siverland, säkerhetssamordnare i Gnesta kommun.

Tillsammans stärker vi Gnestas beredskap

Beredskapsveckan är en nationell satsning som lyfter fram frågor om trygghet och gemenskap. I en mindre kommun som Gnesta är just gemenskapen vår största styrka – att vi kan stötta varandra när det verkligen behövs.

– Gnesta är värt att försvara, precis som Sverige. Beredskap handlar inte bara om saker och prylar, utan lika mycket om att stärka viljan och förmågan att möta kriser och utmaningar, säger Johan Siverland.

Program för Beredskapsveckan 2025

Beredskapsveckan bjuder på ett fullspäckat program med fokus på hemberedskap, grannsamverkan och civilt försvar. Genom öppet hus, föreläsningar, workshops och aktiviteter får du konkreta tips på hur du kan förbereda dig inför kriser eller i värsta fall krig.

Öppet hus på Elektron – söndag 21 september

  • Lyssna till föreläsningar om totalförsvarsvilja och energiberedskap
  • Se en trygghetspunkt och en nödvattentank – hur fungerar de?
  • Träffa frivilliga försvarsorganisationer, föreningar och Gnesta kommun
  • Provsmaka krismat och få tips på bra mat att ha hemma
  • Ta med spel eller pussel och byt med andra
  • Prova på att göra hjärt- lungräddning och anlägga ett tryckförband.

Tid: 10.00–15.00
Plats: Elektron, Västra Storgatan 15, Gnesta
Inträde: Gratis

Föreläsningar

Kl. 10.00–11.00: Energiberedskap med kommunens energi- och klimatrådgivare
Ett avbrott i elförsörjningen kan få stor påverkan på vardagen. Genom att förbereda dig kan du minimera möjliga negativa effekter av elavbrott. Lyssna till kommunens energi- och klimatrådgivare och få tips och kunskap om hur du kan minska konsekvenserna av ett elavbrott och energieffektivisera ditt hem.

Kl. 11.00–12.30: Totalförsvarsvilja med Anders Bennström
Anders Bennström, senior rådgivare på 2Secure, är en av Sveriges mest erfarna experter på krisberedskap och civilt försvar. I föreläsningen talar han om försvarsvilja och hur vi tillsammans i vardagen kan stärka samhällets motståndskraft mot kriser och påfrestningar.

Lunch och Fika
Under dagen säljer Frustuna hembygdsförening och Gnesta Waldorfskola lunch och fika till självkostnadspris.

Medverkande
Gnesta kommun, Frivilliga Resursgruppen, Bilkåren, Röda Korset, Frustuna hembygdsförening, Svenska brukshundsklubbens tjänstehundsverksamhet, Gnesta Waldorfskola, Naurskyddsföreningen Daga Gnesta, frivilliga Radioorganisationen och Bilkåren.

Per Plüsche

Pär Plüschke föreläser om kvartersberedskap på Salong Central i Gnesta

Föredrag och workshop om kvartersberedskap – söndag 21 september

Kriser kan drabba oss alla – elavbrott, höjda matpriser eller skogsbränder. Tillsammans med andra blir det lättare att klara sig.

I samband med öppet hus och Beredskapsveckan kommer föreläsaren och preppingproffset Pär Plüschke till Salong Central i Gnesta. Där delar han med sig av praktiska tips om hur du och dina grannar kan starta en beredskapsgrupp, dela resurser och stötta varandra.

Efter föreläsningen blir det fika, diskussion och workshop där du får chans att ställa frågor, dela idéer och börja bygga lokal beredskap direkt.

Föreläsningen arrangeras tillsammans med Långsjö Teaters scenkonstprojekt The Village.

Tid: 13.00–16.00
Plats: Salong Central, Ågatan 5A, Gnesta
Inträde: Gratis, anmäl dig senast torsdag den 18 september.
Anmäl dig till föreläsningen och workshopen här Länk till annan webbplats.

Johan Siverland framför kommunhuset

Johan Siverland, säkerhetsamordnare i Gnesta kommun, föreläser i Stjärnhov och Laxne

Föreläsning om kommunens beredskap – måndag 22 september

Gnesta kommuns säkerhetssamordnare Johan Siverland berättar om kommunens arbete med civil beredskap och invånarnas roll i totalförsvaret.

Tid: 18.00–20.00
Plats: Föreningshuset, Stjärnhov
Inträde: Gratis

Föreläsning om kommunens beredskap – tisdag 23 september

Gnesta kommuns säkerhetssamordnare Johan Siverland berättar om kommunens arbete med civil beredskap och invånarnas roll i totalförsvaret.

Tid: 18.00–20.00
Plats: Laxnegården, Laxne
Inträde: Gratis

Hösttips – The Village kommer till Gnesta!

Vill du lära dig mer om beredskap och framtidens utmaningar? Missa inte den interaktiva föreställningen The Village – en framtidsfantasi som kommer till Gnesta senare i höst. I ett framtida bysamhälle ställs invånarna inför en kris, och tillsammans med publiken utforskas samarbete, beslutsfattande och beredskap.

Läs mer om föreställningen här: The Village - Gnesta kommun Länk till annan webbplats.