2025-11-25

Vattenläckan på Björnstigen är lagad

Nu är vattenläckan på Björnstigen lagad och alla ska ha vatten inom kort. Spola i kranarna 10–15 minuter för att få bort eventuell missfärgning.

Uppdatering klockan 15.45

Vattenläckan på Björnstigen är nu lagad och alla ska ha vatten inom kort. Vattnet kan vara missfärgat i början, spola i kranarna 10-15 min för att få bort eventuell missfärgning.

Vi kommer att spola på vissa punkter i ledningsnätet för att hjälpa till att få bort eventuell missfärgning. De utställda vattentankarna kommer att stå kvar tills torsdag morgon.

Uppdatering klockan 11.14

På grund av vattenläckan i Dansutområdet i Gnesta tätort håller Dansutskolan och förskolan Fågeldansen stängt för dagen. Du som vårdnadshavare ombeds hämta ditt barn så snart du har möjlighet.

Barn och elever på plats tas om hand av personal, och skolmat kommer att serveras till dem som behöver. Portabla toaletter finns på skolgården från klockan 11.30.

Information har gått ut till vårdnadshavare i skolappen Vklass.

Övriga förskole- och skolverksamheter pågår som vanligt.

Vi uppdaterar med mer information så snart vi med mer.

Ursprungligt meddelande

En större vattenläcka har uppstått på Björnstigen i Gnesta tätort. Drifttekniker är på plats och reparationsarbete pågår under dagen.

Vattnet är tillfälligt avstängt för följande adresser:

Björnstigen, Tangovägen, Rumbavägen, Sambavägen, Långdansvägen, Folkdansvägen, Kadriljvägen, Ringdansvägen, Gavottvägen, Dansutskolan och förskolan Fågeldansen.

Andra fastigheter kan uppleva dåligt tryck i kranen och vattnet kan vara missfärgat. Spola då i kranen en stund.

Nödvattentankar på Björnstigen och vid Dansutskolan

Nödvattentankar finns på parkeringen vid Dansutskolan och på Björnstigen.