Föreläsning: Demokratin dör i hettan

Onsdagen den 8 april livesänder Gnesta bibliotek en föreläsning med journalisten och författaren Erika Bjerström. Efteråt fikar vi och diskuterar det vi har sett och hört.

Erika Bjerströms bok Demokratin dör i hettan är en skakande journalistisk skildring av vad som hände de där åren då klimat- och demokratikrisen började förstärka varandra. Om världens demokratier inte kan hantera klimatkrisen, kan de då överleva den? Med ökande spänningar i en allt hetare värld kan det vi nu upplever i värsta fall bara vara början.

Efter föreläsningen bjuder vi på enkelt fika och samtalar kring det vi har sett och hört.

Det finns också möjlighet att anmäla sig till en bokcirkel efter föreläsningen, där vi läser Demokratin dör i hettan tillsammans.

Visningen är ett samarrangemang mellan Studiefrämjandet Mälardalen, Naturskyddsföreningen Daga-Gnesta, Gnesta bibliotek och Gnesta bokhandel.

Erika Bjerström

Erika Bjerström blev SVT:s första globala klimatkorrespondent 2019. Under åren som följer ser hon hur klimatfrågan politiseras och hur debatten börjar präglas av desinformation, hot och påhopp. När Bjerström lämnar uppdraget 2024 har hon blivit en av Sveriges mest utsatta journalister.

Föreläsning Litteratur Gnesta

Plats

Gnesta bibliotek

Arrangör

Studiefrämjandet Mälardalen, Naturskyddsföreningen Daga-Gnesta, Gnesta bibliotek och Gnesta bokhandel

Biljettpris

Fri entré