
Standup med Elina Du Rietz i Gnesta
Elina Du Rietz uppträder regelbundet på Sveriges alla ståupp-klubbar. Den 15 februari kommer hon till Salong Central i Gnesta! Kommer du?
Terrastella Scen & Film och Salong Central presenterar en helkväll med ståuppkomikern Elina Du Rietz. Presentatör för kvällen är ingen mindre än Thorsten Andréassen. Café Central håller öppet från kl 18.00 och föreställningen börjar kl 20.00.
Standup på Salong Central
Föreställning med Elina Du Rietz kl 20.00 till 21.30.
Café Central håller öppet kl 18.00 till 01.00. Mat och dryck finns att köpa. Boka bord senast den 14 februari om du vill äta.
Boka bord: info@salongcentral.com
Biljetter: kulturbiljetter.se Länk till annan webbplats.
Elina Du Rietz
Elina Du Rietz uppträder regelbundet på Sveriges alla ståupp-klubbar. Hennes standup är grov och kryddad med självironi och värme. Ofta hamnar hon på galenskapens rand. Hon beskrivs som fysisk och tycker om att använda kroppen visuellt.
Elina har gjort två soloshower, PKFITTAN 2019 och VUXENLEKAR 2024, alla med strålande recensioner. Ämnen hon gärna skämtar om är familjeliv, raggning, 40-årskris, rasism, bröllop och PK-människor. Igenkänningen är hög och skratten många.
Har du inte sett Elina på Standupscenen så har du förmodligen sett henne i någon film eller tv-serie, hon är nämligen skådespelare också och ses just nu som den återkommande grannen ”Batikhäxan” i Flykten till Östermalm på SVT. Hon har även spelat i bland annat Beck, Solsidan, Tårtgeneralen och Kärlek & Anarki.
Välkommen till Salong Central!