
Konsert: Carl Norén
En av Norénbröderna, Carl Norén, gästar Skottvång vid årets kolmiletändning den 19 juli!
Under 2021 plockade Carl Norén fram en antologi bestående av Dan Anderssons texter och påbörjade ett omfattande arbete med att tonsätta de tryckta orden. Resultatet av detta var albumen "Svart som ballader" och syskonskivan "Kolvaktarens sånger".
Skivorna kan ses som temaskivor där Kolvaktarens sånger är vårens skiva och Svart som ballader vinterns. Kolvaktarens sånger är solen och Svart som Ballader månen. Värmen och kylan. Tvåsamheten och ensamheten. Livet och döden. Skivorna ska lyssnas på tillsammans. Tillsammans berättar dom en gemensam historia. Att spara en skiva eller bara släppa en var aldrig ett alternativ.
Carl har tidigare sjungit, spelat gitarr, munspel och ibland keyboard i det svenska rock/popbandet Sugarplum Fairy där han även var en av två låtskrivare. Bandet startade han tillsammans med den två år yngre brodern och sångaren Viktor Norén och trummisen Kristian Gidlund.
Information om Skottvångs Grufva
Varmt välkommen till en kulturhistorisk oas mitt ute i den vackra Sörmländska landsbygden. Här kan du äta gott, kolla på livemusik (Sveriges bästa livescen 2014!) med landets finaste artister inom alla genrer, gå på konstrunda, roas av barnunderhållning, besöka Skottvångs gruvmuséum, ta en tur på Sörmlandsleden, besöka Smedjans handelshus, gå på marknad eller vara med när en riktig kolmila tänds.