.jpg)
Freja Bad & Gyms badbassänger fortsätter vara stängda
Stängningen av Freja Bad & Gyms badbassänger och bastu förlängs till den 3 november 2025. Beslutet är en del av kommunens åtgärder för att hantera den akuta vattenbristen.
För att säkerställa att alla invånare i Gnesta tätort har tillgång till dricksvatten behöver Freja Bad & Gyms bassänger och bastu hållas stängda fram till 3 november 2025.
Vi vet att många saknar badhuset och att få delta i aktiviteterna där, men beslutet är nödvändigt för att prioritera det allra viktigaste – tillgången på vatten till alla hushåll och verksamheter i kommunen.
Varför är bassänger och bastu stängda?
Kommunen är i ett mycket ansträngt läge när det gäller dricksvattenförsörjningen till Gnesta tätort. Grundvattennivåerna är ovanligt låga och följs noggrant dag för dag för att säkerställa att vattnet räcker till alla invånare.
Badhuset är kommunens största vattenförbrukare. Att hålla bassängerna i gång kräver ungefär 5 200 kubikmeter vatten per år, vilket motsvarar årsförbrukningen för ett stort antal villor. Under hösten är belastningen extra hög eftersom skolor, arbetsplatser och verksamheter drar i gång samtidigt som grundvattennivåerna är som lägst. Därför är det nödvändigt att fortsätta hålla bassänger och bastu stängda.
Hur påverkas invånare, föreningar och skolor?
- Alla bassänger och bastu är stängda till och med 3 november. Gymmet är i nuläget öppet.
- Samtliga bassängrelaterade aktiviteter som kräver vatten är pausade.
- Fritidschefen har kontinuerlig kontakt med berörda.
- Barn- och utbildningsförvaltningen arbetar med alternativa lösningar för skolornas simundervisning.
Badanläggningen är en verksamhet där barn deltar i simundervisning, lek och fysisk aktivitet i vattenmiljö. För att bedriva denna verksamhet på ett säkert och hygieniskt sätt krävs stora mängder renat dricksvatten. En uppstart och fortsatt drift skulle riskera att förvärra det redan kritiska läget i tätorten.
Barn-och utbildningsförvaltningen planerar att anpassa schemaläggningen i badanläggningen inför öppnandet och framåt, för att säkerställa bästa möjliga förutsättningar för att barnverksamheter ska kunna bedrivas när badet åter öppnar.
Hur påverkas mitt bad- eller gymkort?
- Badkort (årskort eller halvårskort) förlängs automatiskt med motsvarande stängd period.
- Månadskort för bad fylls på manuellt när anläggningen öppnar.
- Gymkort påverkas inte.
Varför kan badanläggningen inte öppna?
Badanläggningen förbrukar stora mängder vatten, och Gnesta tätort befinner sig fortsatt i en kritisk period för dricksvattenförsörjningen. För att säkerställa att alla invånare får vatten i kranen och för att kunna driftsätta nödvattenverket på ett säkert sätt, är det nödvändigt att förlänga stängningen av bassängerna och bastun.
Beslutet om förlängd stängning följs upp varje vecka utifrån nulägesanalyser av vattenförsörjningen. Om läget förbättras kan badet öppna den 3 november, men om situationen förvärras kan perioden behöva förlängas samt ytterligare åtgärder vidtas.
Har du frågor?
Har du frågor kring stängningen eller ditt kort? Kontakta oss:
E-post: servicecenter@gnesta.se
Telefon: 0158-275 000
Läs mer om vattenbristen i Gnesta tätort: gnesta.se/sparavatten.
