LEK – Lärorikt, Engagerande och Kul

LEK är Kulturskolans ämne för de yngsta eleverna och står för Lärorikt, Engagerande och Kul. Undervisningen ger barnen en trygg och lekfull introduktion till de scenkonstnärliga ämnen som finns på Kulturskolan.

Genom lek, sång, dans, rytmik, rörelse, koncentrationsövningar och drama får eleverna en god grund för vidare studier inom musik, dans och teater. Vi anpassar undervisningen efter barnens ålder och utveckling – med fokus på nyfikenhet, kreativitet och samspel.

Den som fullföljer LEK får förtur till Kulturskolans ordinarie undervisning från och med årskurs 3, om eleven väljer att fortsätta.

LEK-1 – på skoltid

Ingen anmälan krävs. Undervisningen sker på skoltid och är avgiftsfri.
Alla elever i årskurs 1 i Gnestas kommunala grundskolor – och ibland även förskoleklass – får delta i LEK-1.

Syftet är att ge en lekfull introduktion till:

  • Musik – genom sång, rytmik och teorilekar
  • Dans – genom dans- och rörelselekar
  • Teater och drama – genom dramaövningar och lekar

Undervisningen sker 10 gånger per termin, med 40 minuter per lektion.

LEK-2 – efter skoltid

LEK-2 är en fördjupning för elever som gått LEK-1. Undervisningen sker på elevens skola efter ordinarie skoldag – utom för Frejaskolans och Waldorfskolans elever, som kommer till Kulturskolans lokaler bakom Freja Café.

Avgift

  • Hösttermin: 400 kronor
  • Vårtermin: 500 kronor (inklusive instrumenthyra)
  • Har eleven ett eget instrument är vårterminsavgiften fortsatt 400 kronor

Innehåll

Fördjupningen fokuserar på samspel, samarbete och konstnärligt uttryck. Eleverna får prova på att spela ett instrument samt delta i dans eller drama, beroende på vilka lärare som undervisar på respektive skola.

Avslutning med musikal

LEK-2 avslutas med att eleverna sätter upp en musikal där de använder sina nya färdigheter inom sång, dans, musik och drama. Föreställningen visas för vårdnadshavare och andra intresserade i slutet av vårterminen.

Schema läsåret 2025–2026

Höstterminen: Information saknas
Vårterminen: Information saknas
Musikalföreställning: Information saknas

Tider och platser LEK-2

Welandersborgs skola
Dag och tid: Information saknas
Lärare: Information saknas

Kvarnbackaskolan
Dag och tid: Information saknas
Lärare: Information saknas

Dansutskolan
Dag och tid: Information saknas
Lärare: Information saknas

Frejaskolan och Waldorfskolan (på Kulturskolan)
Dag och tid: Information saknas
Lärare: Information saknas
(Kan delas i två grupper beroende på antal elever.)

Anmälan och avanmälan

LEK-2 omfattar hela läsåret. Ingen ny anmälan behövs inför vårterminen. De tre första tillfällena räknas som prova-på. Därefter debiteras avgiften.

Vill eleven sluta efter höstterminen måste detta meddelas skriftligen till Kulturskolan.