
Louise Jervfors Turner
Louise är lärare i Teater och Musikal inriktning skådespeleri och regi.
Intervju med Louise Jervfors Turner
Hur började du spela teater?
– Jag började när jag var nio år i Hudiksvalls arbetarteater.
Vilken föreställning är du mest nöjd med?
– Det är svårt att inte ta upp Momo - eller kampen om tiden här. Många av barnen hade aldrig tidigare spelat teater och de framsteg de gjorde under läsåret och det slutresultat som kom fram var verkligen enastående. Det var också väldigt roligt att alla kollegorna var delaktiga med en fantastisk orkester, ljuvliga sånger och helt otroliga koreografier! De senaste barnföreställningarna på Oktoberteatern blev också roliga och bra.
Vad är det roligaste med att vara dramalärare?
– Att skapa magi tillsammans med eleverna och när de själva upptäcker dessa stunder av magi. Deras framsteg, glädje och kreativitet ger mig detsamma tillbaka.
Kan du berätta om en minnesvärd föreställning?
– Som skådespelare har de föreställningar jag medverkat i på Oktoberteatern varit väldigt fina och stämningsfulla med viktiga budskap. Min egen föreställning Men säg nåt då är jag också nöjd med på så vis att den verkligen kom i rullning och har spelats i många år över hela landet för tacksamma elever och lärare. Först föds man ju av Line Knutson med Hemvändarensemblen i Hälsingland och Kindertransport på East 15 Acting School i London var väldigt minnesvärd.
Har du någon favoritskådespelare?
– Jag är generellt väldigt svag för brittiska skådespelare. Jag gillar till exempel flera av skådespelarna i Downton Abbey, Barnmorskan i East End och Little Britain. Även brittiska deckare har många favoriter – listan kan göras lång! Bland internationella namn gillar jag Emily Watson, Laurence Olivier, Meryl Streep, Nicole Kidman, Kate Winslet, Colin Firth och Helen Mirren. Bland svenska favoriter finns Allan Edwall.
– Lars Rudolfsons föreställningar med mimartister brukar vara fantastiska! Jag älskar fysisk teater som exempelvis Theatre Complicité. Många av Tim Burtons filmer är ofta fantastiska, men inte alltid.
Kan du något annat än det du undervisar i?
– Jag är också utbildad bildlärare på konstfack.
Spelar du i någon ensemble?
– Skådespelare på Oktoberteatern i Södertälje samt i Teater Millicent.