
AI – vad innebär det för dig?
AI Sweden kommer till Gnesta för att hålla en föreläsning om AI (Artificiell intelligens/maskinintelligens) och dess möjligheter. Evenemanget riktar sig främst till dig som är företagare eller verksam i näringslivet.
AI är för många något nytt och snabbväxande, men fortfarande för många ett okänt fenomen som spås bli lika revolutionerande som internet blev!
Vi får höra mer om hur AI kan hjälpa och underlätta vårt dagliga arbete, vad AI är, hur det funkar, vilka plattformar som finns, men också vilka fallgropar man ska undvika och vilka risker som kan uppstå vid användning.
Vi får också mer information om vilka AI Sweden är och deras uppdrag i Sverige och Sörmland. Dessutom lämnas utrymme för frågor.
Välkomna till en intressant föreläsning i Gnesta den 6 september.
Kaffe och bullar serveras!
Tid: 18:30-19:30
När: Onsdag den 6 september
Plats: Elektron B-salen, Västra Storgatan 15 Gnesta
Det kostar inget att gå på evenemanget, eventet riktar sig främst till dig som är företagare eller verksam i näringslivet.
Anmäl dig senast den 5 september: Anmäl dig här! Länk till annan webbplats.