
Flammans kafé- och bokverksamhet stänger
På fredag, 28 april, är det sista dagen Flammans kafé- och bokverksamhet i centrala Gnesta har öppet. Efter det kommer verksamheten hålla öppet inför stundande högtider.
Det är med anledning av för lågt antal besökare som Flamman, kommunens dagliga verksamhet för personer med psykisk funktionsnedsättning, nu beslutat att stänga sin kafé- och bokverksamhet. Sista dagen de håller öppet är nu på fredag den 28 april, mellan klockan 13-15.30.
Efter det håller Flamman specialöppet inför högtider, eller om de har tillverkat något speciellt som de önskar sälja under en tidsbegränsad period. Redan vecka 19, 8-12 maj, kommer de sälja tomat- och paprikaplantor i butiken mellan klockan 10-15, lunchstängt 12-13.
Verksamheten kommer annars fortsätta som vanligt med andra aktiviteter som bakning, handarbete och trädgårdsarbete.
Flamman tackar alla sina kunder för tiden som varit.