2024-10-16

Nu öppnar Flamman sin butik igen

Måndagen den 21 oktober öppnar Flamman sin butik. Här hittar du återbrukade och lokalproducerade hantverk, växter och mycket mer. Butiken är öppen i två veckor.

Under vecka 43 och 44 kommer Flammans dagliga verksamhet att öppna sin butik. De säljer både återbrukade och lokalproducerade hantverk och växter. Du kan till exempel hitta halloween- och juldekorationer, stearinljus, vetekuddar och kramdjur.

- Nu till hösten har vi gjort cementspöken genom att doppa ett tygstycke i cement och sedan lagt det över en form. Efter det väntade vi i två dagar innan vi tog bort formen och vips var cementspöket klart, berättar Tina Carlström som är arbetshandledare på Flamman.

Vissa av varorna finns bara i en begränsad upplaga, så passa på att göra ett besök! Du kan betala med kontanter eller Swish.

Öppettider vecka 43 och 44:

Dag: Måndag–Fredag

Tid: Klockan 10.00–12.00 och 13.00–15.00

Adress: Kullagatan 4, i Gnesta

Välkommen!

Om Flamman

Flamman är Gnesta kommuns dagliga verksamhet för personer med psykisk funktionsnedsättning. Där välkomnas deltagarna varje vardag för att umgås med andra i samma situation. Här erbjuds bland annat aktiviteter som handarbete och trädgårdsarbete, men också promenader och mycket annat. Du kan läsa mer om Flamman på vår webb, se relaterad information.