
Vuxenutbildning
Välkommen till vuxenutbildningen i Gnesta kommun. Här kan du läsa kurser på grundskole- och gymnasienivå samt en mängd yrkesutbildningar. Det finns också svenska för invandrare (sfi) för dig som är ny i Sverige.
Behöver du stöd i matten?
Pluggar du matte på komvux i Gnesta eller funderar på att börja? Vi vet att det kan vara klurigt att studera på distans, därför erbjuder vi extra stöd med handledare – på plats!
När? Onsdagar kl. 17.00–19.00, med start 2 april
Var? Utbildningscentrum, Åsgatan 13, Gnesta
För vem? Alla nivåer, från grundläggande till gymnasial nivå
Så här anmäler du dig:
Vill du veta mer eller anmäla dig? Hör av dig till:
E-post: maria.johanson@gnesta.se eller lena.larsson@gnesta.se
Telefon: 0158-275 000
Målet med kommunal vuxenutbildning, komvux, är att du som vuxen ska stödjas och stimuleras i ditt lärande. Du ska ha möjlighet att utveckla dina kunskaper och kompetenser i syfte att stärka din ställning i arbets- och samhällslivet. Utgångspunkten för utbildningen är den enskildes behov och utbildningen ska främja din personliga utveckling.
I vår kurskatalog finns en mängd olika kurser både för dig som behöver behörighet till högre studier och för dig som vill gå en yrkesutbildning. Kontakta oss gärna för mera information.