stora bassängen

Freja Bad & Gym

Snö, sol, blåst eller regn – ibland är det skönt att välja det säkra och njuta inomhus. Välkommen till Freja Bad & Gym! Här kan du bada i varmt och skönt vatten, simma, träna i gymmet eller delta i vattenfys.

Träning och motion

  • Testa Vattenfys till glad musik, träna i vår stakmaskin inför Vasaloppet, eller kom bara för att må bättre.
  • Gymmet är öppet för alla som fyllt 15 år.
  • Har du en funktionsvariation? Fråga personalen om hjälpmedel och tillgängliga omklädningsrum för att din vistelse ska bli så trivsam som möjligt.

Bad och omklädningsrum

  • Alla besökare ska bära badkläder och betala entré.
  • Hos oss hittar du tre bassänger, barnbadet för de minsta, mellanbassängen med höj- och sänkbar botten och stora bassängen där det alltid fins två banor för motionssimning.
  • Vi är en kontantfri anläggning och tar emot betalning via kort eller Swish.
  • Vi har fyra omklädningsrum:

Dam och Herr: Här finns bastu för avkoppling.

Flexirum 1: För personer med behov av hjälpmedel eller personlig assistent. Utrustat med lift, duschrullstol och bassänganpassad rullstol.

Flexirum 2: Ett könsneutralt omklädningsrum för flera sällskap samtidigt.

Obs! Flexirummen är reserverade för dig som verkligen behöver dem, inte för bekvämlighet.

För barn och familjer

  • Barnen kan leka i vårt vattenlekland och roa sig med våra flytleksaker.
  • Ta en paus i kafeterian där vi erbjuder fika och badkläder till försäljning. På helger och lov finns även kokt korv med bröd.

Praktisk information

  • Hänglås behövs till skåpen i omklädningsrummen. Ta med eget eller köp i kassan.

Välkommen – vi ser fram emot att ge dig en härlig upplevelse!